Nyní probíhá velké LETNÍ SLEVY

Vitamín E - důležitý antioxidant

Organické sloučeniny nezbytné pro život. Ve většině případů je organismus sám nevytváří, proto je musíme získávat z potravy. Vitamíny se dělí na dvě skupiny - rozpustné v tucích a rozpustné ve vodě.
Vitamíny A,D,E,K jsou rozpustné v tucích, potřebují určité množství tuků k tomu, aby mohly být vstřebány v trávicím traktu. (ukládají se v játrech)
Druhá skupina vitamínů jsou rozpustné ve vodě a jejich nadbytek se vylučuje močí. V organismu se tyto vitamíny neukládají, musejí se denně doplňovat. 

Vitamins-in-words-820x461

 

Vitamín C a E je nejvíce prozkoumaný. Vitamín E podporuje činnost pohlavních orgánů. Zvyšuje odolnost organismu proti chorobám a skvělým spojencem v prevenci proti rakovině. Blahodárně působí na funkci ledvin a jater, ovlivňuje dobu životnosti červených krvinek. 

Kde najít vitamin E

Vitamin E není obsažen v mnoha potravinách, při zpracování v kuchyni  mizí. Vyskytuje se v potravinách bohatých na tuk, bohužel při rafinaci olejů se ničí a z toho důvodu bývají oleje či margariny tímto vitaminem obohacovány. Obtížné je získat ho v dostatečném množství při nízkotučné stravě. Bohatým zdrojem vitaminu E jsou pšeničné klíčky, oříšky, sója, máslo, mléko nebo rostlinné oleje (nerafinované či obohacené), ale obsahují ho i některé druhy listové zeleniny. Mnoho vitamínu E je v naklíčených semenech.

Tělo si nedokáže vitamín E vyrobit samo, je tedy nutné ho přijímat v potravě a nebo v doplňcích stravy. 

K čemu všemu je dobrý vitamín E

Významná antioxidační funkce zvyšuje detoxikační schopnost jater - pomáhá lépe odbourávat škodliviny, je součástí obnovy a růstu svalové a dalších tkání, ovlivňuje tvorbu červených krvinek. Pravděpodobně snižuje výskyt kardiovaskulárních akutních příhod (mrtvice, infarkt) Také má z části (nebylo zcela jistě potvrzeno) preventivní vliv na některá nádorová onemocnění.

Příčinou nedostatku vitamínu E:  poruchy vstřebávání tuků anebo chronická onemocnění jater.

 

 

 

vitamin e

 

Kolik potřebujeme vitamínu E?

Děti do 7 mg, muži 10 mg, ženy 8 mg, těhotné a kojící 15 mg.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení